Novinky   FanClub   Song   Diskografie   Galerie   Guestbook   Kontakt   Deník   Ohlédnutí   Tour   Ostatní   Setlist   Rozhovory   Facebook

 

Praha 22.10.1995 - Průmyslový palác Praha

 
 

Druhému koncertu Iron Maiden v České republice opět předcházelo zrušené vystoupení, když nový frontman Blaze Bayley utrpěl v roce 1994 zranění při nehodě na motocyklu. A tak se český fanda dočkal až o rok později, v rámci "The X Factour 1995". Vystoupení se konalo netradičně na pražském výstavišti v prostorách Průmyslového paláce. Iron Maiden předskakovala skupina Vitacit, která tehdy byla na vrcholu své slávy. Takhle na setkání s legendou světového heavy metalu vzpomínají tehdejší členové VITACITu:

Libor Matejčik:

"Myslím, že i jejich mentální vyspělost je na vysoký úrovni! Tenkrát na nich nebylo nic poznat, že by procházeli nějakou krizí. Vzpomínám si, že tam měli i rodinné příslušníky, nepamatuji si už kdo koho, ale když se objevili v zákulisí, vypadalo to jak rodinní výletníci na zájezdu v Praze, ha, ha. Podařilo se mi prohodit pár holých vět s Davem Murrayem. Pohodový usměvavý chlapík. Měli jsme takovou zdravou trému, ale pak jsem si to užíval plnými doušky. Hlavně jsem si užíval poslech na pódiu, protože takový odposlech, jako byl tam, jsem nikdy a nikde neměl! Naprosto dokonalý! Ale v jednu chvíli jsem opravdu při našem setu znervózněl, protože asi tak v půlce, se na mý straně na boku objevil bubeník Nicko Mc Brain a koukal na nás, jak hrajem. Když jsem na něj kouknul, usmál se a pokynul jako “dobrý kluci“. Tak mě to uklidnilo a mastili jsme dál.

Miloš DODO Doležal:

Před Iron Maiden jsme hráli, protože jsme dostali nabídku od managementu, který koncert Iron Maiden v Praze zajišťoval. Samotný koncert byl zážitek nejen kvůli fans, ale i kvůli přístpu IM a lidí kolem nich. Při zvukové zkoušce mi začal blbnout Marshall a nakonec přestal hrát úplně. Okamžitě přiběhl technik IM a zesilovač někam odnesl. Zhruba za 10 min ho přinesl opravený. Vyměnil lampu a pojistky. Ani nečekal díky, řekl, že to je jeho práce. Ptal jsem se také stage manažera, jestli nám budou stahovat sílu zvuku a on řekl, že ne, že se nás nebojí, jsou přece Iron Maiden. Super přístup. Rád bych si ještě něco takového zopakoval, ale nemyslím, že bych měl kontakty, na základě kterých bych se dnes k něčemu takovému dostal.To, že hrajeme dobře většina ví, ale nestačí to.

Koncertu přihlíželo podle odhadů okolo 12 000 diváků a přestože v té době Steve Harris procházel rodinnou krizí, nebylo to na výkonu kapely nijak znát. Absence Bruce Dickinsona ve skupině však zanechala zřetelný šrám a pomalu, ale jistě se od živých vystoupení Iron Maiden začala odvracet část fanouškovské základny. Dobře to bylo vidět na následné návštěvě v Praze v roce 1998.

 

Za materiály a informace děkuji:

stránkám www.ironmaiden.rtyne.com, Martinovi z KH, členům skupiny Vitacit

   Reportáž ČT o bezpečnosti na koncertech zasazená do prostředí vystoupení Iron Maiden v Průmyslovém paláci v Praze 1995

 

V souvislosti s prvními koncerty západních rockových a metalových kapel v České republice, se v této době stále více začínalo hovořit o bezpečnosti na koncertech. Jak je dobře vidět v tomto dokumentu, stát v prvních řadách na podobných akcích, se rovnalo obrovskému duševnímu a fyzickému vypětí a ne každý vydržel v této pozici až do začátku hlavního programu. A co teprve, když se začalo skákat. Při pohledu dnešního fandy je jasné, že nešlo ani tak o špatná bezpečnostní opatření, jako o nezkušenost lidí s podobnými akcemi, jaké do té doby český fanda Iron Maiden neznal. A tak se pro mnohé nadšence, stal pobyt ve vysněné první lajně, tváří v tvář svým idolům, spíše noční můrou, než zážitkem. Tuto situaci silně připomínající "mlýnek na maso", bylo možné pozorovat již na koncertech v bývalém východním bloku, v rámci "World Slavery Tour". Velice dobře je to vidět při záběrech koncertu v Maďarsku. U nás tomu nebylo jinak a ještě v roce 1998, přestože koncert v malé sportovní hale byl co do návštěvnosti asi nejslabší v ČR, byla situace v prvních řadách k nevydržení. Snad první koncert, který byl co do kultury diváka trochu mírnější, se konal až v Praze v roce 2000.

 

Setlist:

Man On The Edge
Wrathchild
Heaven Can Wait
Lord Of The Flies
Fortunes Of War
Blood On The World's Hands
Afraid To Shoot Strangers
The Evil That Men Do
The Aftermath
Sign Of The Cross
2 Minutes To Midnignt
Sanctuary
Fear Of The Dark
The Clairvoyant
Iron Maiden
The Number Of The Beast
Hallowed Be Thy Name
The Trooper

 

Spolupracujeme