Novinky   FanClub   Song   Diskografie   Galerie   Guestbook   Kontakt   Deník   Ohlédnutí   Tour   Ostatní   Setlist   Rozhovory   Facebook

 

Praha 13.9.1998 - Malá sportovní hala

 

Turné Virtual XI World Tour 1998 začali Iron Maiden na konci dubna ve Francii, aby pokračovalo až do vánoc téhož roku. Kapela se dostala do České republiky v září a byl to zároveň návrat k staré známé monstrózní show. Jak říká Steve, pomalu končila éra grunge a i problémy z posledních let se na jednotlivých členech skupiny tolik neprojevovaly. Výsledkem bylo daleko optimističtější album Virtual XI a následné světové turné, které zaznamenalo zejména v Evropě velký úspěch.

Naštěstí Blaze v době koncertu ještě neměl problémy s hlasem a tak si ho mohl český fanda vychutnat v plné síle. Našlapaná malá sportovní hala na Holešovickém výstavišti praskala ve švech. Zejména tlak v prvních řadách byl tenkrát, stejně jako v roce 1995 nesnesitelný. Rozpálené publikum zpívalo staré známé, ale i ty novější songy společně s kapelou, na kterou zanechalo toto vystoupení velice dobrý dojem. Snad tady lze vypozorovat prvopočátky doby, kdy si skupina českého metalového fandu oblíbila a v následujících letech ani jednou Českou republiku ve svých šňůrách nevynechala.

 

 

 

 

A jak jste to viděli vy?

matii vzpomíná:

"Jeli jsme tenkrát s kamarádem do Prahy na koncert Iron Maiden, pevně odhodláni vybojovat a udržet první lajnu. Nevím proč, ale ze všech koncertů téhle kapely, byl tento asi nejdivočejší, co se týká boje o místa. Nejprve nekonečné čekání před halou, kde jsme strávili na slunci asi tři až čtyři hodiny v davu, kde měl každý k dispozici prostor o velikosti 25x25cm. Zpestřením byl snad jen příjezd podnikavého jedince, který před sluncem vysušenými fandy otevřel skříňovou Avii, plnou lahvového piva a jal se ho prodávat za tehdy neuvěřitelných 25Kč. Pokud si dobře pamatuji, prodal vše. Zvláště minuty před otevřením haly, která byla díky zvukové zkoušce uzavřena o něco déle, byly nekonečné. Po otevření bran začal tradiční úprk k bariéře. A opravdu, dostali jsme se na střed první lajny. Jenže v té době probíhaly o tato místa nelítostné boje a tak ještě do nástupu předkapely, což byl tenkrát Debustrol, jsme byli doslova vysíleni tlaky ze stran a nesnesitelného návalu zezadu, kdy nám na zádech ležela skoro celá hala a břichem jsme se opírali o kovovou bariéru. S nástupem Debustrolu tlak trochu povolil. Z vystoupení mi utkvělo především nechutné plivání kapely do všech směrů a jeden z účinkujících, který měl holou hlavu ovázanou černou izolepou. Zhruba po půlce setu si jí celý zpocený strhl, jenže v místech, kde měl nalepenou izolačku, měl teď červené pruhy. Po této show naběhl na pódium Dick Bell a celý rozzuřený nechal kulisy a především podlahu očistit od nechutných flusanců. Opět nastal tak strašný tlak na břicho, že jsme takticky couvli do druhé lajny. Po očistném procesu konečně nastoupil Blaze a spol. A bylo to opravdu jedinečné vystoupení. V té době mi Bruce na pódiu vůbec nechyběl, bral jsem Iron Maiden jako celek a ten působil opravdu sebevědomě. I kapela si večer užívala a bylo vidět, jak je úspěch u českého publika těší. Odhady návštěvnosti se díky použití malé sportovní haly dost liší, takže podle různých zdrojů se tenkrát do malého prostoru namačkalo něco mezi 6000 - 9500 metaluchtivých diváků. Za zmínku ještě stojí vstupenka, která byla v historii koncertů Iron Maiden poprvé a zatím naposledy krásně vymalována motivy Eddieho stříbrným tiskem na černém podkladu s červenými doplňky".

 

Setlist:

Intro: Romeo And Juliet Theme
Futureal
The Angel And The Gambler
Man On The Edge
Lightning Strikes Twice
Heaven Can Wait
The Clansman
When Two Worlds Collide
Lord Of The Flies
2 Minutes To Midnight
The Educated Fool
Sign Of The Cross
Hallowed Be Thy Name
Afraid To Shoot Strangers
The Evil That Men Do
The Clairvoyant
Fear Of The Dark
Iron Maiden
The Number Of The Beast
The Trooper
Sanctuary
Running Free
Sanctuary

         

 

Za materiály děkuji Martinovi KH.
 

Spolupracujeme