Novinky   FanClub   Song   Diskografie   Galerie   Guestbook   Kontakt   Deník   Ohlédnutí   Tour   Ostatní   Setlist   Rozhovory   Facebook

 

Praha 28.5.2005 - T-Mobile Aréna

 

 

Recenze koncertu převzata z portálu teenage.cz od autora SirPesZ, kterému tímto děkujeme.

28.5. 2005 bylo slavnostně zahájeno turné "Eddie rips up Europe" v naší Praze (jaká to čest). Koncert měl příznačný název "Eddie rips up Prague". Turné bylo uskutečněno za účelem propagace nového DVD - "The Early Days", které mapuje počátky kapely. Zaměřuje se především na první čtyři alba Iron Maiden (1980), Killers (1981), The Number Of The Beast (1982) a Piece Of Mind (1983), tedy na "zlatou éru" kapely. Pódium bylo proto zdobeno obrázky z alb a singlů z těchto dob. Nálada v sále (a hlavně v kotli, ve kterém jsem byl také, heč!) stoupala a když bubeník za plachtou zkoušel bubny, nastalo hotové pozdvižení. A když se kkonečně zhaslo a zazněly první tóny... Darmo mluvit. Kapela na nás doslova vyběhla s první písní večera - instrumentálkou Ides Of March a naplněná aréna šílela. A pak už to pokračovalo ráz na ráz. Létaly staré pecky a když se přistálo u páté písně The Trooper, kdy se Bruce převlékl do starého (jakoby) vojenského kabátu a začal po pódiu běhat s velkou Britskou vlajkou (jak má ve zvyku, u této písně), atmosféra se dala krájet. Po tomto nářezu přišlo sklidnění v podobě balady Remember Tomorrow (s divadelní mlhou, kterou prohrabovali kytarami), aby nám potom Maidni podali další pecku - Run To The Hills (asi jejich nejúspěšnější píseň za celou éru). Píseň šla za písní až přiklusal Phantom Of The Opera, první z epických děl pana Steva Harrise. A po Phanotomovi se ztemnělo a hlas začal odříkávat krátký citát z Bible o Šelmě, jejíž číslo je 666, nezvratný důkaz, že se na nás blíží píseň The Number Of The Beast. Při prvních tónech se rozsvítilo a na pódium vyběhly čertice. Vnadné dívky oblečené do červených přiléhavých oblečků s ocásky, rohy a vidlemi v rukou. Zajímavé bylo, když jedné čertici upadl ocásek a v instrumentální části Bruce ocásek sebral, nejprve s ním jen tak pobíhal a všem ukazoval a nakonec jej přidělal zpět na své místo. Čertice také bodaly vidlemi kytaristy a vytvářeli příjemnou atmosféru. A potom přišel můj osobní hit večera - píseň Hallowed Be Thy Name, dle mého názoru vůbec nejlepší píseň z celé první poloviny existence IM. A po jejím (pro mě smutném) konci přišla "poslední" píseň s názvem Iron Maiden. Když ji kapela odehrála, vystoupili členové, uklonili se, do publika nalétlo několik trsátek a podobných suvenýrů a kapela odkráčela do zákulisí. Tam si chvíli počkali, protože dav je vyvolával stále zpět a k "překvapení" všech se vrátila a zahrála ještě další tři písničky, jako "povinný" přídavek. Během jedné z nich přišel na pódium i Eddie, měřící tak 3, 4 metry. Chvíli tam jen tak chodil, mával rukama, jakoby hrál na kytaru a nakonec si dal "souboj" s Janickem, který jej "zastřelil" kytarou a poražená obří Zombie se vrátila zpět do zákulisí. Poslední písní večera byla Sanctuary, kapela se uklonila a všech šest pánů nadobro odešlo z pódia. Rozsvítilo se a zazvonil zvonec a koncertu je konec.

Osobně hodnostím tento koncert velmi kladně. Ze začátku byly problémy s ozvučením, ale ty se během třetí písničky ztratily. Kulisy se na každou písničku měnily. Členové kapely byli (jako vždy) velice živí, pobíhali po jevišti, všech 18 písní perfektně odehráli a atmosféra byla prostě skvělá. A když jsem odjížděl a po Praze potkával tisícihlavé zástupy s nejrůznějšími Iron Maiden tričky, bylo to příjemné. Co bych možná vytkl, bylo to, že z alba The Number Of The Beast nezaznělo více písní, ale doplaylistu si kapela nenechá kecat od nikoho, takže držím pusu a šoupu nohama. Pokud jste zatvrzelými příznivci metalu z dob let osmdesátých, či se vám The Nukber Of The Beast nelíbí jako mně, můžete si bodík k hodnocení přidat ;-). Ale za ozvučení na začátek si ten další strhnout zaslouží. Tak, teď jsem je potrestal a můžu si jít klidně poslechnout některou starou pecku... V playlistu je napsána píseň a v závorce album.

Setlist:

 1. Ides of March (Killers)
 2. Murders in the Rue Morgue (Killers)
 3. Another Life (Killers)
 4. Prowler (Iron Maiden)
 5. The Trooper (Piece Of Mind)
 6. Remember Tomorrow (Iron Maiden)
 7. Run to the Hills (The Number Of The Beast)
 8. Charlotte the Harlot (Iron Maiden)
 9. Revelations (Piece Of Mind)
 10. Where Eagles Dare (Piece Of Mind)
 11. Die With Your Boots On (Piece Of Mind)
 12. Phantom of the Opera (Iron Maiden)
 13. The Number of the Beast (The Number Of The Beast)
 14. Hallowed be thy Name (The Number Of The Beast)
 15. Iron Maiden (Iron Maiden)

Přídavky:

 1. Running Free (Iron Maiden)
 2. Drifter (Killers)
 3. Sanctuary (Iron Maiden)

 

 

 

 

 

 

Fotky (Martin Kratochvíl):

 

 

 

Spolupracujeme