Novinky   FanClub   Song   Diskografie   Galerie   Guestbook   Kontakt   Deník   Ohlédnutí   Tour   Ostatní   Setlist   Rozhovory   Facebook

Aleš Brichta

Ahoj, než se dostaneme k těm „tradičním otázkám“, tak jednu netradiční. Co tetování? Máš nějaké? Nelákalo Tě nikdy nechat se, jako spousta rockerů, celý potetovat?

Nemám. Upřímně řečeno se mi to příliš nelíbí a nikdy mě to nelákalo.

Trochu pohled do minulosti. Požádám Tě o vyjádření k dvěma záležitostem, které mi dodnes vrtají hlavou.

Je pravda, že ve filmu „Horká kaše“ měl hrát původně Arakain, ale prý jste to tenkrát odmítli?

Nešlo o nějaké naše odmítnutí. Oni tenkrát rozhodovali mezi Arakainem a Vitacitem, jenže my jsme jim přišli moc tvrdí. Navíc chtěli, aby tam zazněly nějaké písničky, které napsal Karel Svoboda a Vitacit byl ochotný jim je odehrát.

Zhruba v roce 1988 jsem Tě slyšel v rádiu, říkal jsi, že na vánoční koncert na „Barče“ má dorazit jako host i Bruce Dickinson. Vyrazili jsme tenkrát s klukama do Prahy, samozřejmě Bruce tam nebyl. Byla tehdy skutečně nějaká šance, že tam dorazí, nebo to byl jen takový marketingový tah?

Já si nepamatuji, že bych někdy něco takového řekl. Mám dojem, že je to spíš jen nějaká fáma typu jedna paní povídala, která se roznesla mezi lidi. Nebo jsem to říkal v nějaké souvislosti, která byla špatně pochopená.

Co Tvé kouření? Spousta zpěváků chce právě kvůli kouření oddělenou šatnu od                        zbytku kapely, zkoušel jsi někdy přestat? :o)

Já jsem dvakrát i na nějakou dobu přestal, ale pak jsem zjistil, že nemám důvod nekouřit. Prostě mě to baví a vyhovuje mi to. Líp se soustředím na práci. Navíc jsou hlasivky díky tomu kouření i líp trénované na vydýchaný vzduch v sále zasmraděný ještě třeba nějakou umělou mlhou.

Teď něco k Iron Maiden … jaké album nebo song jsi slyšel jako první a ovlivnili Tě nějak? Teď myslím nejen jako muzikanta, ale třeba i ve vztahu k rockové muzice atd.

Moje máma mi přivezla ze zahraniční cesty jejich první album a zároveň i desku Saxon – Denim and Leather. Takže jsem tyhle kapely začal poslouchat současně. Měl jsem od IM hodně rád první čtyři alba, pak už šli trochu mimo mě. Samozřejmě, že na mě určitý vliv měli, jako ostatně všechny kapely z NWBHM. Přiznávám, že se mi teď hodně líbil film FLIGHT 666.

Měl jsi v mládí nějaký idol? Třeba skupinu, zpěváka, fotbalistu atd…?

Nevím jestli se to dá nazvat idolem, já to takhle postavené neměl. Snad nejblíž by se tomu mohl blížit holandský fotbalový reprezentant Robbie Rensenbrink, který hrával za Anderlecht.

Teď už tu klasiku … chtěl jsi být vždycky zpěvákem? Nelákalo tě třeba hrát na bicí?

Mě by v mládí vůbec nenapadlo, že bych se někdy měl živit muzikou. Na bicí jsem dokonce chvilku hrával v úplných začátcích. Zpěváka ze mě vlastně vytvořila moje lenost při cvičení na kytaru :o)

Kdysi si hodně nosil takový to úžasný triko s jižanskou vlajkou, který jsme jako kluci šíleně obdivovali. Máš ho ještě někde schované? Jaký máš vůbec vztah k „relikviím“? Schováváš si třebas artefakty ze své kariéry? Například …. „Jó tyhle džíny jsem měl tam a tam jak na nás přišlo tolik lidí :o))) ?“.

Nemám. Přiznávám, že takové „artefakty" neschovávám, i když je to možná škoda. Mám podezření, že to tričko skončilo jako hadr na podlahu.

Změnil jsi svůj styl oblékání za ta léta, nebo jsi spíš konzervativní?

V oblékání jsem konzervativní. Jen v rámci oblečení na pódium se v poslední době oblékám jinak, ale to je dané tím, že nás sponzoruje obchod Nosferatu a bylo by to škoda nevyužít.

Teď něco k Bruce Dickinsonovi … pokud se nemýlím, dělal jsi mu v době jeho sólové dráhy průvodce po ČR jak to tekrát bylo?

Dělal jsem mu přůvodce v Čechách dva dny, když dělal promo na album Skunkworks a přijel společně s kytaristou Alexem Dicksonem. V  Čechách ho distribuoval Popron, takže mě o to požádali.

Řekni nám, něco o Brucovi, cokoli :o). Jaký je to v soukromí člověk? Máš nějakou historku z natáčení :o)?

Úplně normální. Přívětivý, usměvavý a naprosto profesionální při jednání s médii, ale taky schopný se naštvat, když zjistil, že něco ze sjednaného programu nefunguje tak, jak by mělo. Těch historek by bylo víc. Třeba to, jak byl šokovaný při našem křtu alba SOS, kterému byl za kmotra a v první chvíli nevěděl o co jde, protože v Anglii se to nedělá, když zjistil, že křest probíhá v „erotickém klubu“ a obsluhují ho „profesionálky“. Ale nejvíc jsem se řezal, když jsem ho naučil pít Becherovku, která mu zachutnala a on se ptal z čeho se to vyrábí. Já už byl připitej a nechtěl jsem přemýšlet, jak mám přeložit léčivé bylinky, tak jsem prostě plácnul „vegetables“ (zelenina). Druhý den dělal dopoledne rozhovor na rádiu Bonton s redaktorem Otou Stelou, který si zakládá na tom, jak je dobrý angličtinář a zeptal se Bruce, jak se mu líbí v Čechách. On mu anglicky odpověděl, že moc, ale že nejradši má naší „zeleninu“. Načež následovalo třicetivteřinové šokované ticho, protože milý moderátor naprosto netušil, co tím myslí a já jsem se u rádia válel smíchy :o)

Zpátky k české scéně, poslechneš si v dnešní době i nějakého českého interpreta? Kdo Tě v poslední době u nás zaujal?

Já se přiznám, že do klubů nechodím, takže jen občas něco zaslechnu někde na festivalu a ani většinou nevím o koho šlo. Že by mě někdo vysloveně praštil přes nos, to říct nemůžu.

Nepřipadá Ti, že v době internetu upadá zájem o živá vystoupení? Zkrátka, že si mladí lidé raději stáhnou záznam koncertu z NETu, než aby zvedli zadky a šli se podívat osobně?

No upřímně řečeno mi to nepřijde. Jen je těch akcí strašně moc a mladý zas nemaj tolik peněz, aby mohli chodit na všechno.

Byl jsi v poslední době, nebo se chystáš na vystoupení nějaké zahraniční  skupiny či zpěváka? Zkrátka jako „Tohle si nesmím nechat ujít?“.

Nebyl a nechystám z prozaického důvodu, protože bych z toho koncertu nic neměl. Mám zkušenost, že se na mě okamžitě někdo pověsí a začne se na něco vyptávat, takže ze slušnosti odpovídám a vzápětí ho vystřídá někdo jinej a ptá se na totéž. Mám z toho koncertu pak kulový.

Vím o Tobě, že již od mládí jsi piloval angličtinu, takže pro tebe nebyl problém skládat v ní texty. Jak je to dnes? Má vůbec český interpret šanci prosadit se u nás s anglickými texty?

To je každého věc. Třeba Support Lesbians s angličtinou fungují v pohodě. Některé kapely z toho dokonce dělají i jakousi z nouze cnost, protože nejsou schopni napsat slušný text česky. Ale já dávám přednost češtině, protože si myslím, že posluchač chce vědět o čem ta písnička je a „anglifikovanost“ našeho národa zas není na takové úrovni, aby to většina lidí v angličtině postřehla.

Teď něco k přítomnosti, čím teď žiješ? Máš kromě hudby i jiné zájmy, nebo kapela a hraní vyplňuje většinu Tvého času?

Kapela a činnosti s ní související vyplňují v podstatě veškerý můj čas. Mimo to se ještě musím částečně starat o provoz Bum Baru a snažím se si alespoň občas jít zahrát fotbálek.

Letos jsi oslavil jedno kulaté výročí, chystáš při té příležitosti nějakou specialitku pro své fanoušky?

Padesátiny jsem oslavil velkým koncertem a v současné době se střihá materiál z jeho záznamu pro DVD, které by mělo vyjít na přelomu října a listopadu. Navíc jsem se dozvěděl, že se pracuje na Tribute to Aleš Brichta, který by se měl objevit také do konce roku. Jsem na to docela zvědavý.

Jaké máš ty a ABB plány do budoucna a máš Ty osobně nějaký sen, který bys chtěl v nejbližší době zrealizovat? Nebo žiješ stejně tak, jako mi kdysi řekl Tomáš Krulich ze dne na den?

S výjimkou věcí, které se opravdu musí dlouhodobě plánovat žiju fakticky ze dne na den. Teď mě čeká s kapelou zkoušení s novým bubeníkem Klaudou Kryšpínem, který přišel místo Lukáše Pavlíka, práce na DVD a pak koncerty, koncerty a zase koncerty. K tomu zřejmě ještě příprava dalších Rockových vánoc na Barče. Pauzu máme až po Novém roce.

Díky za rozhovor …. matii

 

Spolupracujeme