Novinky   FanClub   Song   Diskografie   Galerie   Guestbook   Kontakt   Deník   Ohlédnutí   Tour   Ostatní   Setlist   Rozhovory   Facebook

 

Libor Matejčik

Byla neděle 15.4.2007 jedna hodina po poledni, když    jsme spolu s Liborem Matejčikem z kapely Motorband zasedli před jednou příjemnou hospůdkou v Teplicích k domluvenému rozhovoru. 

Ještě než se dostanu k „Mejdnům“, tak několik věcí k Motorbandu. Jak to vypadá v současné době s personálním obsazením?

Asi narážíš na peripetie z obsazením postu zpěváka,co? Já to tušil. Po dvouměsíční anabázi s Palo Drapákem, se nám podařilo téměř okamžitě  najít zpěváka. Je to Roman K. Apino z Ústí nad Labem. Dále hraju v kapele já, Zbýňa Haase (kytara), Petr Houdini (basa) a Roman Haase (bicí). 

Pamatuju si vás ještě s Kamilem a „Hafem“ z doby před vaší první LP a na suprový zábavy společně s Kabátem v Duchcově a okolí. Jak na tu dobu vzpomínáš ty?

Samozřejmě si občas vzpomenu. Byly to nádherný akce. Zároveň to byla obrovská škola, protože hrát čtyřhodinový zábavy byl krutej trénink, ale myslím že nás to docela zocelovalo. Nejlepší na těch vzpomínkách je, že nám Kabáti dělali předkapelu, ha, ha! Dneska Kabáti boří hranice Česka i Slovenska a Motorband se hrabe z bláta! Ale nestěžuju si! Za ty čtyři roky nový existence se nám cosi povedlo, ale ještě nás čeká dlouhá cesta!

Pokud se nemýlím, tak se Petr Janda při nahrávání Rockmapy pochvalně vyjádřil o vašem muzikantském umu (jestli si dobře pamatuji tak „Hafo“ cvičil na bicí až pět hodin denně), takže já jako člověk který hrál v životě tak akorát na triangl bych se rád zeptal … musí muzikanti vašeho formátu ještě cvičit, nebo už jen žijete z toho co jste se nadřeli v začátcích?

Zkoušeli jsme celá kapela 3-4 hodiny denně! Některý zkoušky byly zaměřený jen na rytmus! Hráli jsme třeba 10 min. v kuse jen osminky (samozřejmě s metronomem). Pak jsme ho trochu zrychlili, a znova jsme hráli 10 min jen osminky na jednom tónu! Byl to vopruz, ale když to sedlo jak má, tak měli všichni super pocit, jak to šlape. Dneska cvičím na kytaru tak 4h denně. Ale půlku z toho mě napadaj motivy, melodie, a tak se dá říct, že dvě hodiny denně komponuju. Jak to dělají ostatní muzikanti ti nepovím, to se musíš zeptat jich.

V té době jste patřili mezi špičku české rockové scény, můžeš ve stručnosti říct co se pak s Motorbandem stalo?

Jestli dovolíš, tak bych odkázal čtenáře na náš web, kde jsem události okolo rozpadu popsal podrobně. Kdybych to měl vysvětlit tady, tak by to zabralo dvě hodiny a jednou větou nebo dvěma to opravdu nejde.

www.motorband.cz

Uvažovali jste o přihlášce do soutěže o předskokana Iron Maiden?

Uvažovali, dokonce nám kdosi napsal, že se máme přihlásit. Jenomže 4.3. skončil Drapák a my čekali do 20.3. na Apina, kterej byl pracovně ve Francii. Uzávěrka přihlášek byla 31.3. a to se nadalo stihnout, aby se Apino naučil a nazpíval narychlo jednu pecku. Mrzí mě to.

Čím si vysvětluješ, že z našich známějších rockových a metalových seskupení se do soutěže skoro nikdo nepřihlásil s čímž ostře kontrastuje zájem ze zahraničí? (Saxon, Whitesnake atd..)

Těch důvodů může být víc. Někdo to nemá zapotřebí, někdo nechce hrát zadarmo, někdo si myslí, že nebude dělat Mejdnům šaška a někdo se bojí, že by neuspěl v konkurzu! Ale můžu ti říct, že zájem Saxon a Whitesnake dělat předkapelu, to je mazec!!! Je vidět, že i pro takový hvězdy by to byla čest!!!

Ty ses setkal s  Iron Maiden osobně, když jste dělali s Vitacitem předkapelu v roce 1995. Jak na tebe zapůsobili? Bylo to zrovna uprostřed jejich nejtěžšího období (nejen jejich, celá metalová scéna se v té době hroutila), navíc Steve v té době procházel rodinnou krizí, bylo to znát, nebo to byli ti pohodoví chlapíci, jak se o nich všude píše?

Myslím, že i jejich mentální vyspělost je na vysoký úrovni! Tenkrát na nich nebylo nic poznat, že by procházeli nějakou krizí. Vzpomínám si, že tam měli i rodiné příslušníky, nepamatuju si už kdo koho, ale když se objevili v zákulisí, vypadalo to jak rodiní výletníci na zájezdu v Praze, ha, ha. Podařilo se mi prohodit pár holých vět s Davem Murraym. Pohodový usměvavý chlapík.

Co pro tebe Iron Maiden znamená osobně a do jaké míry tě ovlivnila jako muzikanta jejich tvorba?

Pamatuju si první setkání s jejich muzikou. Bylo to u kámoše, a v tý době nějak vyšlo LP The number of the beast. Sjížděli jsme to snad tisíckrát a vzpomínám, že jsem se hned snažil oposlouchat a naučit některý motivy (marně) bylo moc těžký!!! Jejich hudba mě zasáhla, nadchla, potěšila, inspirovala. To,jestli se to odrazilo v naší tvorbě musí posoudit posluchači.

Kdo z „Mejdnů“ na tebe nejvíc zapůsobil?

Všichni jsou to super borcí!

Jak moc je to těžké a jak se člověk cítí před takovou masou lidí. Převládá tréma, nebo sis to prostě užíval?

Určitě zdravá tréma, ale pak jsem si to užíval plnými doušky. Hlavně jsem si užíval poslech na pódiu, protože takový odposlech, jako byl tam, jsem nikdy a nikde neměl! Naprosto dokonalý! Ale v jednu chvili jsem opravdu při našem setu znervózněl, protože asi tak v půlce, se na mý straně na boku objevil bubeník Nicko Mc Brain a koukal na nás jak hrajem. Když jsem na něj kouknul, usmál se a pokynul jako “dobrý kluci“. Tak mě to uklidnilo a mastili jsme dál.

Letos se do stejné situace, dostane jedna z patnácti vybraných kapel, co bys jim vzkázal?

Radit jim nebudu, ale budu jim trochu hodně, tiše závidět.

Jak těžké bylo pro rockového muzikanta přežít 90tá léta?

No hodně,my je nepřežili,ha,ha.

Jakou hudbu nejraději posloucháš … českou i zahraniční?

Poslouchám , ale opravdu, všechno možný! Brouzdám na netu na myspace a tam je milion tisíců kapel, tak mě zajímá jak hrajou, jak zpívaj a jakou muziku produkujou. Já mám v muzice hodně velkej rozptyl a kdybych to měl vyjmenovat……nejde jmenovat.

Vaše kapela měla vždycky dost blízko k osobě Petra Jandy, jak na tebe působí člověk, který toho tolik udělal pro českou rockovou scénu?

Petr je člověk muzikant a obchodník! Uměl a umí vytipovat potencinálně dobrý kapely a těm pomohl! Moc si ho vážím.

Co plánuje Motorband v té úplně nejbližší době?

Natočili jsme cd k 20 výročí od založení Motorbandu. Cd vyjde právě u firmy Bestia Petra Jandy. Zajímavostí bude, že jednu pecku s náma nazpíval náš původní zpěvák Kamil Střihavka. Vydání je naplánováno na listopad 2007.

Ještě jsme stihli probrat spoustu věcí, jako začátky v kapele Generace, personální výměny mezi Motorbandem a Kabátem nebo názory na současnou českou rockovou scénu, ale to už by bylo na samostatnou stránku. Když se "máča" rozpovídal o svých plánech do budoucna a když jsem si později poslechl nové nahrávky, došel jsem k názoru, že Motorband  je kapela, která má rockovým fanouškům u nás co říct a stojí za to ji do budoucna sledovat.

Díky Liborovi za rozhovor .... matii

 

Spolupracujeme