Novinky   FanClub   Song   Diskografie   Galerie   Guestbook   Kontakt   Deník   Ohlédnutí   Tour   Ostatní   Setlist   Rozhovory   Facebook

Monument

Dnešními hosty Czech Fan Clubu Iron Maiden jsou členové britské skupiny Monument, zpěvák a kytarista Peter Ellis a basák Matt Mira Scott, jemuž děkuji za překlad.

Ahoj

Prezentujete se jako kapela, která se formovala v ulicích východního Londýna. V jaké čtvrti se pohybujete a kdy se zde objevila kapela Monument, jako plnohodnotná skupina?

Peter Ellis: Kapela pochází ze čtvrti Barking, kde bydlím od svých –nácti let. Koncerty jsme začli hrát přibližně před rokem a půl a proto nás všechny překvapuje, že se stala taková spousta úžasných věcí, za tak krátkou dobu. Jsme všichni šťastni, že můžeme být součástí toho všeho.

U zrodu rockových/metalových skupin probíhají většinou nějaká personální zemětřesení, bylo tomu tak i u vás a kdo vlastně Monument založil?

Peter Ellis: Já jsem založil Monument hned poté, co jsem opustil White Wizzard. Jako mnoho jiných kapel, i my jsme si zažili takovéto začátky, ale myslím si, že nynější sestava kapely je natolik solidní, jak jen může být. Nemohu se dočkat, až náš debut bude venku a my budeme moct ukázat lidem, co opravu umíme!

 

Viděl jsem úžasnou grafiku vztahující se k vaší kapele. Kdo se o ní stará, neboť třeba ta kresba s buldokem v britské vlajce v Londýnských ulicích, ve stylu alb Iron Maiden a Killers je naprosto perfektní.

Peter Ellis: Díky! Jsem moc rád, že se Ti artwork líbí! Prezentace je velkou částí Monumentu a já věřím, že náš artwork přídává onu „extra dimenzi“, která nás odlišuje od ostatních nových kapel kolem. Artwork je exkluzivně vytvořen Stan W. Deckerem, který je naprosto fenomenální umělec a člověk, co věří v Monument na 100% a je pyšný, že je součástí týmu, což je něco, co vždy hledám v lidech, kteří s námi spolupracují. Stan a Já jsme spojili naší pracovní cestu natolik, že si jí oba užíváme. A věřím, že výsledky hovoří za vše.

 

Zníte opravdu jako kapela z počátku 80tých let, není to v dnešní době tak trochu handicap a jak podobnou hudbu vnímají lidé u vás?

Peter Ellis: Vůbec ne! Osobně si nemyslím, že jsme „retro“ kapela nebo něco takového. Jsme jednoduše Britská Heavy-metalová kapela, která má místní hudební tradici a máme odvahu se postavit za něco, v co věříme. Vždy se snažíme, aby nahrávky zněly co nejlépe! Hodně kapel NWOBHM se snaží znít, jako kdyby to nahráli před 35-ti lety, což si myslím, že je naprosto směšné. Nepředstíráme, že je rok 1983. Jsme kapela, která když přijde na skládání, je velmi inspirována britskými velikány z 80-tých let, ale uvědomujeme si, že čas se změnil, a tak se snažíme dosáhnout nejlepšího s pomocí dostupné technologie ve studiu.

Matt Mira Scott: Vůbec si to nemyslím.Věřím, že dnešní hudební scéna potřebuje takovou mladou kapelu, jako jsme právě my. Hodně kapel začíná hrát –core a snaží se objevit něco nového. Ale vše již objeveno bylo a nemůžeš jen tak přijít s něčím novým. Je to o vytváření dobré hudby. Zdá se, že lidé mají opravdu rádi to, co děláme. Především metalový old school fanoušci naší věkové skupiny.

 

Popište jaká je vlastně situace ohledně hudby v Londýně/Anglii, čili její kolébce, neboť u nás, až na vyjímky je mohutně vytlačována styly jako HIP HOP, v lepším případě pak moderním rockem ve stylu „30 Second To Mars“ a podobně.

Peter Ellis: Bohužel, věci se tady nemají o nic lépe, což je důvod, proč jsme založili tuto kapelu. Chceme vytvořit rozdíl a přinést zmodernizovanou verzi pravého heavy metalu zpět do jeho rodiště a zajisté do toho vložíme vše, abychom to uskutečnili.

Matt Mira Scott: Už to není tak dobré, jako to bylo. Ale situace tady je pořád o hodně lepší, než v ČR. Když kapely hrajou v týdnu, lidi prostě na ně jdou, což je super. Například v Čechách, pokud nejsi v opravdu velké kapele, lidi na vás v úterý večer jen tak nepřijdou.

 

Pokud jsem to dobře pochopil, Monument se hlásí k odkazu NWOBHM, jak vnímá tuto vlnu současná mladá generace a jak silný je vliv NWOBHM na anglickou mládež v dnešní době?

Peter Ellis: Naši vrstevníci a i mladší naprosto milují to, co tady v UK děláme. Už je nezajímá, co jim hudební společnosti diktují, co by měli mít rádi. Věci se mají jinak než před 5-ti lety. Lidé čekají na návrat k základům a k tomu, co tvořilo Heavy Metal zábavným.

 

Vím, že jste mladí lidé, přesto, změnil se východní Londýn od dob přelomu 70/80tých let tak, jak je popisován v době kdy se rodily hudební legendy?   

Peter Ellis: Myslím si, že tehdy to bylo o hodně jednodušší dát o sobě vědět a začít si vydělávat hraním, pokud jsi hrál v Londýně v dobré kapele. V dnešní době je hudební průmysl naprosto neproniknutelný pro neumělce/outsidery a jenom hrstka vyvolených to může dotáhnout na vrchol. S tím co jsem řekl, věřím, že pokud jsi opravdu dobrý a dáš lidem něco, co nedostali, se nakonec věci opravdu stanou skutečností. Jenom to dnes trvá déle.

 

Něco na Petera, nemohl jsem si nevšimnout, jak se tvůj hlas podobá R.J.Diovi, zvláště je to znát ve skladbě „Rock The Night“. I po vzhledové stránce připomínáš Ronnieho za mlada. 

Peter Ellis: To je obrovský kompliment, děkuji! Ronnie James Dio byl jeden z mých největších hrdinů a dodnes jím zůstává. Hodně toho co dělám, pochází právě od něj a stále jsem zarmoucen, že už není mezi námi a nedělá muziku, kterou jsme inspirováni a líbí se nám. Ve slova smyslu, Monument je i tribute k lidem, jako byl zrovna Ronnie James Dio, kteří si stáli za tím, v co věří hudebně, ikdyž lidé kolem si mysleli, že to není zrovna v módě.

 

Jak vnímáte vliv internetu na hudbu? Myslím ten rozkol. Na jedné straně možnost rychlého úspěchu, díky kanálům jako youtube a na druhé straně situace, kdy se pálí CD jak na běžícím pásu, což pro kapelu, která nepatří řekněme do TOP10 znamená, že vydávání CD je defacto záležitost nadšení.

Peter Ellis: Ze všeho nejdřív záleží na tom, co myslíš slovem „úspěch“. Být v kapele, která je populární a má tísíce a tisíce shlédnutí na youtube ještě neznamená, že si tím ti lidé v kapele vydělávají. Lidé si musí uvědomit, že dnešní cíle jsou extrémně velké pro začínající a nastupující muzikanty. Pokud lidé opravdu mají rádi nějakou kapelu, vždy by jí měli podpořit tak, že si koupí oficiální merchandise a budou chodit na jejich koncerty, což je jediná cesta, jak si ta kapela vydělá. Ber na vědomí, že mluvím o kapele, která si stěží sotva něco dokáže takhle vydělat a v poslední řadě může pokračovat ve vydávání. Ty časy za účelem být milionář, kde jen stačilo mít krásné dlouhé vlasy a vypadat skvěle při držení kytary, jsou dávno pryč. Lidé jako my, to dnes dělají jen pro to, že mají opravdovou vášeň k hudbě.

 

Toto je rozhovor pro Czech Fan Club Iron Maiden, věnujme se tedy chvíli tomuto tématu. Jaký vliv má konkrétně na vás tato metalová legenda a kdy jste je vlastně slyšeli poprvé?

Peter Ellis: Maiden byli, jsou a vždy budou moje nejoblíbenější heavy metalová kapela! Iron Maiden jsou naprostou metalovou špičkou, mají vše. Tato kapela má na mne ohromný vliv a nyní s Monument si opravdu užívám vše, co již jsem schopen z toho použít. Například věc jako mít maskota, přichází právě od Maiden. Ačkoliv věřím, že v našem maskotu „Jackovi“ je něco víc, než pouhý klon Eddieho… Ano, Maiden jsou právě Ti, odkud jsem vzal ten nápad.

Matt Mira Scott: Iron Maiden byla první kapela, do které jsem se opravdu zažral. Kapela kterou jsem tak zbožňoval, že jsem chtěl znát jména členů a vše, co se skrývá za oponou. Slyšel jsem je prvně, když mi bylo přibližně 12. To mi opravdu změnilo život.

 

Měl někdo z vás možnost setkat se s někým okolo Iron Maiden? Přeci jen jste tak říkajíc „u zdroje“, jinak než jako divák na koncertech?

Petter Ellis: Ano. Měl jsem to potěšení potkat všechny z nich a být kolem nich více, než jiní. Je to osvěžující vidět lidi, které dosáhli takového úspěchu a stále jsou nohama na zemi.

 

 Všiml jsem si, že jste nyní podpořeni oblečením Griffin Allstar, což je samozřejmě společnost nejmladšího syna Bruce Dickinsona, Griffina. Jak jste k tomu přišli?


Peter Ellis: S Griffinem jsme přátele už mnoho let, což vysvětluje jak jsme k této podpoře přišli. Silně doporučuji, aby se lidé podívali na oblečení od Griffin Allstar! Mají skvělý design a ceny jsou více, než dostupné.

 

 Když pominu přímo Iron Maiden, jaké jiné kapely/hudebníci měli na vás největší vliv?

Peter Ellis: Judas Priest, Thin Lizzy, Dio, Black Sabbath, Deep Purple, Rainbow…. Jsou stále mým největším vlivem. Je tu něco „opravdového“ v jejich hudbě, což nacházím jako ztracené umění v dnešní době.

Matt Mira Scott: Cliff Burton a jeho působení v Metallice. On opravdu ovlivnil mé hraní. Black Sabbath, Opeth nebo Talisman s úžasným baskytaristou Marcelem Jacobem. A dále… Je jich spousty….

 

Kdo vás přivedl k hraní/zpěvu a jak náročné byly vaše začátky?

Peter Ellis: Moje matka kdysi bývala profesionální zpěvačka, takže jsem doslova vyrostl ve studiu obklopen muzikanty. Což znamená, že jsem byl schopný si uvědomit, že mám hudební dar v opravdu malém věku a vyvinout ho. Začalo to jako kytarista. Studoval jsem klasickou hudbu na kytaru a teorii 8 let, z čehož mám diplom. Poté jednou v pokojíku za poslechu Judas Priest, jsem náhodou při zpěvu slyšel u sebe vysoké falsetto, tak jsem si řekl: „Počkej…. To popravdě znělo hodně dobře!“ Haha, takže odtud jsem nadále začal cvičit svůj hlas a náhle z kytaristy se stal zpěvák, co umí hrát na kytaru. Na kytaru jsem začal, když mi bylo 5 a zpívat, když mi bylo 17.

Matt Mira Scott: Haha, byl to právě Steve Harris, kdo mi přivedl ke hraní. Viděl jsem ho na DVD Rock in Rio a pomyslel si: „Sakra! …. Chci dělat přesně to, co ten chlapík!“ To je důvod, proč jsem se zamiloval do baskytar typu Fender Precision. Začal jsem hrát když mi bylo zhruba 16 let, ale jako samouk. Je to opravdu těžké na začátku, když kolem Vás není naprosto nikdo, kdo by Vám s tím poradil nebo nějak pomohl.

 

 Jaké máte plány a cíle do budoucna? Myslím nejen hudební, ale i osobní.

Peter Ellis: Plán pro kapelu možná zní lacině, ale je to přinést zpět pravý britský heavy metal zpět do jeho rodiště a do zbytku světa. Toto je má nějvětší priorita a pracuji na ní téměř non-stop s ostatníma klukama, abychom to uskutečnili. V osobním životě jsem na opravdu šťastné pozici, takže chci jen pokračovat na budování mé kariéry.

Matt Mira Scott: Momentálně pracujeme na našem debutovém albu a já se nemůžu dočkat, až lidé uslyší náš nový materiál. Nyní se jen chci skvěle vypořádat s naší deskou a hrát co nejvíce koncertů, kolik jen můžeme.

 

Děkuji za rozhovor, matii.

 

Odkazy:

youtube

facebook

 

 

 

Spolupracujeme