Novinky   FanClub   Song   Diskografie   Galerie   Guestbook   Kontakt   Deník   Ohlédnutí   Tour   Ostatní   Setlist   Rozhovory   Facebook

 

Radim Koziel

Tento rozhovor mi Radim Koziel moderátor radia METALhey poskytl v pozdních večerních hodinách v den vyhlášení finalové 15ky (4.4.2007) soutěže o předskokana Iron Maiden.

 

Soutěž o předskokana IM byla určena pouze českým a slovenským rockovým kapelám, nicméně světová média o soutěži informovala jakožto mezinárodní. Vím, že jste posílali vysvětlující dopisy zahraničním kapelám, necítily se některé z nich dotčené?

Ani neee..ony to byly veskrze už známé nebo známější  kapely, které ctí a chápou pravidla hry.

Baví tě dělat moderátora metalového rádia? Pro nás metalové fandy je to přeci jen zaměstnání snů a chtěl jsi vždycky pracovat v rádiu, nebo ses k té práci dostal víceméně náhodou?

Nejsme metalové rádio, jsme rockové s převažujícím classic rockovým formátem. Já jen moderuji svůj metalový pořad a to je moje droga. Dříve jsem tak "ujetý" metalově nebyl, ale posledních asi deset let.....haha..jsem docela dost??!! Mám to rád, vím, že to není navždy, proto si to užívám a vážím si této práce.

Koupil sis na „Mejdny“ lupen na sezení, nebo půjdeš s námi do kotle ?

Jááá?? Tak tady spatřuji v mé práci jistou výhodu oproti posluchačům.. už jsem si deset let lístek nekoupil. Dostávám je od agentur a pořadatelů.

Která zahraniční a česká kapela je tvému srdci nejbližší, aneb co rád posloucháš když zrovna nepracuješ?

Všechno...a nejčastěji, i vzhledem k práci novou muziku...Dimmu Borgir momentálně. Z českých?? Podívej se na web a uvidíš, kolik už jich u mne bylo ..... vždycky si je naposlouchám všechny...mám rád regionální kapely, jejich tvorbu, snahu, ten zápal, ten entuziasmus ...prostě všechno, co do toho ti chlapi dávají.

Myslíš si, že má některá z českých metalových kapel šanci prosadit se ve světě a co jim k dosažení takového úspěchu podle tebe nejvíc chybí?

Upřímně????

Jasně nebudem si nic nalhávat

Nemá. A co ji k tomu chybí?? Podmínky, jako např. ve Švédsku, s tím pak souvisí ono zázemí, chybí pak přirozeně kvalita .. co si budem nalhávat. Když vzpomeneš na české špičky, tak i ty si někdy nechávají mástrovat materiál venku. U nás na to prostě není podnebí. To je jakože nemáme moře - nebudeme stavět hotely u řek..že ano.

Dokážeš si představit, že bys byl na místě vybrané kapely a měl se postavit před nějakých 25000 lidí a zahrát svůj životní koncert? Našel bys v sobě tu odvahu ?

Už jsem před davem stál asi 1000krát, ale jako moderátor. Nemám s tím problém. Jsem exibicionista tak trochu - naopak. Mám rád davy a nemám s tím absolutně problém. To spíš jiní mají občas problém se mnou :o).

Ještě něco k té předchozí otázce - myslím si, že kapely nee, ale občas by se mohlo stát to, co Škaroupkovi. Tzn. individuálně by občas mohli mít muzikanti více štěstí a urvat někde rito, třeba jen jako záskok u zahr.kapel. Navíc si myslím, že jestli vyhraje, řekněme méně známá kapela, bude mít velký problém. Bude to hodně o nervech.

Jak to v redakci vypadalo od uzávěrky soutěže? Kolik jsi naspal za posledních pár dní hodin ? Neduní ti ještě teď v hlavě z té záplavy rocku ?

Já a spánek?? Co to je?? Spím na otomanu v rádiu u sebe v kanclu častěji, než doma s rodinou....a kolik jsem naspal?? Zeptej se mojí ženy...haha...Moc nee..já budu spát až v truhle....život je krátký a je třeba žít, nikoliv přežívat sakra. No ne??!!!!)

Co pro tebe osobně znamenají IM a kdy si je poprvé slyšel?

1982 ... Number....a co pro mne znamenají?? Co to je kamaráde za otázku?? Tady není se o čem bavit. To je základ. Stovky kapel se nechaly jimi inspirovat a dodnes, když si pustíš kohokoliv , najdeš na muzice vždycky něco od I.M. Je to základ všeho, zlaté písmo rockové historie. Legenda všech legend. V každé encyklopedii je najdeš. Kapela, jejíž koncert mohu vidět desetkrát a nikdy se nenajím.

Jaké máš plány do budoucna profesionální i civilní?

Plány?? Dostudovat konečně všechno, co mám rozstudováno (je toho dost), pak třeba učit další generace práci v rádiu nebo rádiích, možná učit někde - přednášet. A když nic, pak na stará kolena aspoň hezky vzpomínat, jaké to bylo kdysi, občas si poslechnout něco kvalitního metalu. A třeba koukat na to, jak se stala slavnou kapela, která mi kdysi prošla rukama...to bych asi chtěl jednou moc...

Jo, a na motorce zestárnout po boku mé drahé polovičky.

Je něco, co bys vzkázal kapele která vyhraje soutěž o předskokana IM ?

Určitě!! Napiš to tučně, že jim to vzkazuji :

OPOVAŽTE SE FRAJÍRCI CHODIT S RYPÁKAMA NAHORU, ŽE JSTE SI JAKO SKOČILI PŘED I.M. PAK SE TOTIŽ MŮŽE RYCHLE STÁT, ŽE KUREVSKY RYCHLE SPADNETE DOLŮ A POTÉ UŽ VÁM NIKDO POMOCNOU RUKU NEPODÁ!! A PAMATUJTE! POKORA A ÚCTA K LIDEM, K POSLUCHAČŮM, TO JE TO JEDINÉ, CO VÁS DOSTANE DÁL A DÁL. NIC VÍC!!

...A MAKAT..HRÁT..MAKAT...

ZNOVA A ZNOVA ZAČÍNAT OD NULY.....HLEDAT A NAJÍT STABILNÍ SESTAVU.

Máš nějaké koníčky zájmy kromě rocku ? Zbývá ti na ně vůbec čas .... byla tu řeč o motorce ?

Ano, moje děti a ženu. Pak školu - není moc čas, ale baví mne to. A pak lidi kolem mne, veskrze motorkáře. Taky fitness a benchpress-ovou lavičku, zbraně a kolegy v rádiu mám rád. Ale jen ty, kteří to tzv."CÍTÍ."

A metal! Tvrdý, nekompromisní, syrový metal a  všechny ty lidi kolem něj, co dělaj dobrou náladu.

 

Díky za rozhovor ... matii

 

Spolupracujeme