Novinky   FanClub   Song   Diskografie   Galerie   Guestbook   Kontakt   Deník   Ohlédnutí   Tour   Ostatní   Setlist   Rozhovory   Facebook

 

Sanctuary

Zpět na singly  

 

Datum vydání: 20.5.1980

Nahráno: 1980

Strana A: Sanctuary (3:14), Prowler (3:52)

Strana B: Drifter (LIVE)  (6:03), I've Got the Fire (3:14)

Sestava:

Paul DiAnno - zpěv

Dave Murray - kytara

Dennis Stratton - kytara, doprovodný zpěv

Steve Harris - basová kytara, doprovodný zpěv

Clive Burr - bicí

Umístění v UK: 29

 

Song "Sanctuary" nebyl při svém prvním studiovém nahrávání určen ještě pro stejnojmenný singl, nýbrž společně se songem "Wrathchild" pro ne zcela zdařilé, avšak dnes přesto legendární album "Metal For Muthas" Nela Kaye. Toto album mapovalo nejlepší kapely NWOBHM a následovalo ho stejnojmenné turné, kde Iron Maiden vystupovali v pozici hlavní hvězdy. Nicméně valná většina zainteresovaných kapel nedosahovala úrovně Iron Maiden a také kvalita nahrávek byla špatná. Proto se skladba určená na druhý singl nahrála znovu a podle Dave Murraye v desetkrát lepší kvalitě. Oblíbený song známý z živých vystoupení vylétl bez jakékoli mediální podpory až na 29. příčku britského žebříčku. Bohužel tentokrát se skupina nedostala do populárního televizního pořadu "Top OF The Pops", a to díky stávce technického personálu BBC.

Pořádný humbuk vyvolal obal, který zobrazoval Eddieho ozbrojeného nožem a zhroucenou ženskou postavu silně připomínající tehdejší britskou premiérku "železnou lady" Margaret Thatcherovou ještě s kusem strženého plakátu v ruce. Bohužel se právě v době vydání odehrálo několik násilných trestných činů na vrcholných představitelích vlády a tak měl singl o "popularitu" postaráno. Rod pak všemu nasadil korunu, když těsně před vydáním nechal na všech albech údajné Margaret začernit oči (obrázek vpravo). Proto je dnes verze bez černé pásky velice vzácná. Účinek byl 100%, když komentáře tohoto výtvoru vyšly v nejprestižnějších britských novinách s palcovými titulky "Ministrně Margaret Thatcherová zavražděna!". Třešničkou na dortu je, že podle vyjádření Dereka Riggse původně namaloval neznámou ženu, jenže kapela trvala na obličeji "železné lady". A jelikož Derek žádnou její fotografii neměl, nechal si jí poslat z ministerské "Public Relations".

Následovalo turné, na které začaly chodit ne desítky či stovky, ale tisíce lidí. Bohužel během vystoupení se pomalu začala projevovat Paulovo hypochondrie, když začal údajně ztrácet hlas a podobně. Zajímavostí je, že veškeré honoráře z té doby kapela obratem investovala.

Singl vyšel ve dvou vinylových verzích 7" a 12" s klasickými 45 otáčkami s živým "Drifterem" na B straně. Na 12" verzi byl singl doplněn o další živé nahrávky písní "Prowler" a "I've Got the Fire" coverem kalifornských "Montrose", obě nahrané v londýnském klubu Marquee 3.dubna 1980.

 

Spolupracujeme