Novinky   FanClub   Song   Diskografie   Galerie   Guestbook   Kontakt   Deník   Ohlédnutí   Tour   Ostatní   Setlist   Rozhovory   Facebook

 

Flight Of Icarus

Zpět na singly  

 

Datum vydání: 11.4.1983

Nahráno: 1983

Strana A: Flight Of Icarus (3:49)

Strana B: I've Got the Fire, Montrose Cover (3:53)

Sestava:

Bruce Dickinson - zpěv

Dave Murray - kytara

Adrian Smith - kytara

Steve Harris - basová kytara

Nicko McBrain - bicí

Umístění v UK: 11

 

Po nuceném odchodu Clive Burra z kapely, se bicích chopil známý bouřlivák, avšak spolehlivý bubeník, Nicko McBrain, původním jménem Michael Henry McBrain, který své jméno Nicko přebral již v mládí, po svém plyšovém medvídkovi. Nicko byl bezesporu technicky lepší bubeník, ale podle Brucovo názoru měl Clive větší cit pro rytmus. První singl Flight Of Icarus na kterém se podílel, byl zároveň prvním a tím nejúspěšnějším v USA, kde dosáhl na druhou příčku hitparád. V USA se v té době vydávaly pouze ty singly, o kterých se předpokládalo, že dosáhnou mimořádného úspěchu. I jedenácté místo v Anglii bylo považováno za slušný úspěch.

Obalu alba se jako tradičně chopil Derek Riggs a ztvárnil ho, jako parodii na řeckou báji o Ikarovi, zasazenou do motivu Williama Rimmela, již dříve použitého na albu Led Zeppelin. I samotný text písně Flight Of Icarus se nedrží přesně starověké předlohy, nýbrž byl Brucem zamýšlen, jako revolta mládí proti dospělosti.

I přes nesporný úspěch to však bylo poprvé a nikoli naposledy, co hudba Iron Maiden rozdělila fandy skupiny na dva tábory a to na vyznavače tvrdého, ortodoxního stylu surového heavy metalu ve stylu The Number Of The Beast a nového bláznivého stylu reprezentovaného právě tímto singlem, potažmo albem Piece Of Mind, jež považuje Steve Harris, spolu se Seventh Son Of A Seventh Son za nejpovedenější v celé historii Iron Maiden. Paradoxně samotná píseň Flight Of Icarus se Stevovi nikdy nelíbila, neboť se mu zdála moc pomalá. Bruce však trval na tomto stylu, neboť tušil, že se chytne na americkém trhu. Její zařazení do playlistů rádií v USA mu následně dalo za pravdu.

Video k songu bylo natáčeno na Bahamách, v Compas Point Studiu v Nassau, tedy na stejném místě jako následující album Piece Of Mind. Část klipu zachycuje kapelu při nahrávání alba. Hlavní roli však hraje nový bubeník s modře nabarveným obličejem v kápi. Malou epizodu si "střihl" i producent Martin Birch, když se jeho obličej mění na Eddieho. Nedokonalé efekty a animace použité na záběrech dnes vyvolávají úsměv, avšak dokládají, jakou cestu ušel od osmdesátých let filmový průmysl.

Druhou stranu singlu netradičně zdobí cover písně od Montrose "I've Got the Fire" předělané do "maidenovského" stylu.

 

 

 


 

 

Spolupracujeme