Novinky   FanClub   Song   Diskografie   Galerie   Guestbook   Kontakt   Deník   Ohlédnutí   Tour   Ostatní   Setlist   Rozhovory   Facebook

 

The Trooper

Zpět na singly  

 

Datum vydání: 20.6.1983

Nahráno: 1983

Strana A: The Trooper (4:11)

Strana B: Cross Eyed Mary, Jethro Tull cover (3:52)

Sestava:

Bruce Dickinson - zpěv

Dave Murray - kytara

Adrian Smith - kytara

Steve Harris - basová kytara

Nicko McBrain - bicí

Umístění v UK: 12

 

Původní námět songu The Trooper vychází z historické události a to konkrétně bitvy u Balaclavy 25.10.1852 během Krymské války. Ve válce proti sobě stáli Rusko na jedné straně a aliance (Francie, V.Británie, Království Sardinie a Osmanská říše) na straně druhé.

V bitvě samotné pak zaútočila britská lehká kavalerie na silně opevněné ruské postavení. Toto sice dobyla, ale díky špatné informovanosti o síle protivníka ztratila 250 ze 673 mužů. Tato bitva se stala námětem mnoha umělců a filmových tvůrců. Snad nejslavnější je báseň "The Charge Of The Light Brigade", jejíž autorem je Alfred Lord Tennynson.

Při natáčení videoklipu k singlu bylo použito opět jedno dílo věnující se této tematice a to kontroverzní film The Charge of the Light Brigade z roku 1936. Při natáčení tohoto filmu s Errolem Flynnem a Olivií de Havilland v hlavních rolích, zahynulo 200 koní a jeden herec. Samotná BBC pak s odkazem na "přílišné násilí" zakázala klip vysílat, což značně kritizoval manažer Rod Smallwood s odkazem na to, že je lepší použít starý film, než riskovat zranění dalších koní.

Hlavní riff písně pak silně připomíná dusot koňských kopyt při útoku, což byl Stevovo původní záměr. Obal alba stylizoval ve stejném duchu i Derrek Riggs, tehdy již dvorní ilustrátor alb a singlů Iron Maiden a samozřejmě na něm nechybí ani Eddie, nesoucí britskou vlajku uprostřed bitvy. Dodnes se neví, zda to byl záměr či náhoda, ale celá stylizace se silně podobá námětu na jižanské vlajce (vpravo).

V pozdější době se do celé situace stylizovala i živá prezentace songu. Bruce oblečený do anglické vojenské uniformy mává na pódiu britskou vlajkou. V roce 2003 se tato choreografie nesetkala s pozitivní odezvou, když při vystoupení v Irském Dublinu se z publika ozýval mohutný pískot. Další perličkou je účast Iron Maiden na Ozzfestu 2005, kdy během jejich posledního vystoupení, skupina lidí přivedená Sharon Osborne, nejprve na Iron Maiden házela vejce a zátky od lahví a následně byl kapele ze strany organizátorů několikrát vypnut PA systém. Nakonec Sharon nechápaje souvislosti prohlásila, že Bruce by měl mávat i americkou vlajkou, neboť v Iráku bojují i Američané a nejen Britové. To vše údajně jako odveta za posměšek, který Bruce pronesl k Ozzymu z důvodu použití teleprompteru (čtecí zařízení).

Druhá strana singlu byla osazena coverem songu od Jethro Tull, tehdy populární "Cross Eyed Mary". Celkově song a jeho obrazové ztvárnění patří neodmyslitelně ke "Zlaté éře Iron Maiden" a je velice často hrán při živých vystoupeních. Stejného označení se pak díky obrovské popularitě také  dočkalo v roce 2013 oficiální pivo Iron Maiden.

 

 

 


 

 

Spolupracujeme